top of page

.

Na terenie Niepokalanowa mieszczą się dzieła specjalne klasztoru: budynki mieszkalne i gospodarcze, domy rekolekcyjne, Ośrodek Narodowy MI, Archiwum Niepokalanowa, szpitalik, księgarnia, Wydawnictwo z drukarnią, Ośrodek Formacyjny MI w tzw. Lasku i cmentarz.
Do Niepokalanowa należą także dzieła specjalne prowincji: Instytut Kolbiański, Ośrodek Powołań, Radio Niepokalanów.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i straż pożarna - to specyficzne dzieła klasztoru.
Przybywając do Niepokalanowa, można nawiedzić dwa sanktuaria ogólnopolskie - bazylikę NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i kaplicę św. Maksymiliana. Można też oglądnąć dwa unikatowe przedstawienia: Misterium Męki Pańskiej i Panoramę Tysiąclecia.

Cela Św. MAKSYMILIANA

Na pierwszym piętrze domu, noszącego obecnie imię św. Maksymiliana, znajduje się cela, w której od 1936 r. mieszkał Święty.
Ze względu na szacunek dla tego miejsca oraz bardzo strome schody, po których wielokrotnie chodził założyciel Niepokalanowa, miejsce to nie jest dostępne dla pielgrzymów.
W tym narożnym pokoju 17 lutego 1941 r. św. Maksymilian został aresztowany.
Pokój jest niewielki, ale jasny. Na środku stoi duże biurko z nastawą pełną przegródek do sortowania listów. Jest też proste krzesło, szafa, no i oczywiście łóżko.
Replikę tej celi można zobaczyć w muzeum poświęconym życiu i działalności św. Maksymiliana Marii Kolbego.

STRAŻACY W HABITACH

Na terenie klasztoru znajduje się interesująca ekspozycja - Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.
Założyciel Niepokalanowa często mówił braciom: "To, co otrzymujemy od ludzi, nie jest nasze, wszystkie budynki i całe wydawnictwo należy do społeczeństwa, dlatego też musimy czuwać, aby się coś nie zniszczyło. Dobrze byłoby pomyśleć i stworzyć coś w rodzaju straży, gdyż pożar na naszym terenie może powstać bardzo łatwo". Dlatego w 1931 r. powstała jednostka ochotniczej straży pożarnej w Niepokalanowie. Jej organizacją zajął się br. Salezy Mikołajczyk.
Od samego początku bracia pomagali okolicznej ludności. Dziś jednostka dysponuje profesjonalnym sprzętem i jest jedną z najlepszych w Polsce.
Muzeum Strażackie można zobaczyć tylko po uprzednim wcześniejszym zgłoszeniu.

PANORAMA TYSIĄCLECIA

Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.
Panorama Tysiąclecia cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów, tak z kraju, jak i z zagranicy, gdyż komentarze wyjaśniające pokazy, oprócz języka polskiego, zostały nagrane w języku włoskim, francuskim, angielskim oraz niemieckim.
Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość.
W latach, kiedy nie mówiło się nic o roli chrześcijaństwa w rozwoju i dziejach Polski, niepokalanowska Panorama Tysiąclecia wychodziła naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu. W prosty obrazowy sposób ukazywała, co Kościół dał Polsce, a Polska Kościołowi.
Panorama Tysiąclecia - czynna codziennie w godz. 8.00-17.00 dla grup przynajmniej 15-osobowych. Czas emisji ok. 35 min.

W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa Kalwaria, którą każdy z pielgrzymów może przeżyć indywidualnie i głęboko. Choć nikt nie udaje się po pątniczych ścieżkach, by rozważyć mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, to po obejrzeniu spektaklu o misteriach naszego zbawienia, wielu zadaje sobie pytanie: Kim dla mnie jest Jezus Chrystus?
Misterium Męki Pańskiej w tej teatralnej formie zostało po raz pierwszy wystawione w Niedzielę Palmową 1963 r. Oświetlenie i ruchome figurki wykonali bracia Felicissimus Sztyk i Włodzimierz Błaszczyk.
Misterium Męki Pańskej - w sali teatralnej pod ołtarzem polowym czynne codziennie w godz. 8.00-17.00 dla grup przynajmniej 15-osobowych. Czas emisji ok. 50 min.

KALWARIA

PAPA MOBILE

Za muzeum straży od niedawna uwagę przyciąga Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku.
Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wstęp jest nieodpłatny dla wszystkich chętnych.

bottom of page